Засновники компанії

Novo Nordisk founders - August and Marie Krogh (1874-1949) (1874-1943)


Август і Марія Крог

(1874-1949) (1874-1943)

 

Історія Нордіск Інсулінлабораторіум почалася одного осіннього дня 1922 року, коли Август та Марія Крог прибули до Сполучених Штатів. Август Крог був професором Копенгагенського університету і в 1920 році отримав Нобелевську премію з фізіології. Подружжя запросили до США дослідники Єльського університету (Yale University), які запропонували Августу Крогу прочитати по всій країні цикл лекцій, присвячених його дослідженням в медицині.

Під час перебування у США подружжя кожного дня чули повідомлення про хворих на цукровий діабет, які отримували лікування інсуліном - гормоном, який у 1921 році відкрили два канадських дослідника, Бантінг та Бест. Особливий інтерес до цього лікування виявила Марія Крог. Вона сама була лікарем, і в 1914 році стала четвертою жінкою у Данії, яка отримала докторський ступень у медицині. Вона була науковцем із власною медичною практикою і лікувала декількох пацієнтів з діабетом 1 типу. Крім того, Марія Крог сама хворіла на діабет 2 типу. І саме Марія порадила чоловікові звернутися до університету Торонто, де вперше розпочали виробництво екстракту інсуліну, якій спасав життя людей.

 

Дозвіл на виробництво інсуліну

Під час перебування у США Август Крог написав листа професору Маклауду, керівнику інституту у Торонто, де вперше почали виробляти екстракт інсуліну.

Його звернення не залишилося без уваги і, після зустрічі у Торонто, подружжя повернулося до Копенгагену у грудні 1922 року з дозволом на виробництво та продаж життєдайного інсуліну у Скандинавії. Август Крог у партнерстві з данським лікарем Гансом Кристіаном Хагедорном заснував компанію Нордіск Інсулінлабораторіум за фінансової підтримки данського фармацевта Августа Конгстеда.

 

 

Novo Nordisk founder - Hans Christian Hagedorn (1888-1971)


Ганс Кристіан Хагедорн

(1888-1971)


Перебуваючи у США, Марія Крог написала листа своєму колезі в Копенгагені, доктору Гансу Кристіану Хагедорну, який разом із фармацевтом Норманом Йенсеном розробив дуже точний метод вимірювання рівня цукру в крові: «Оскільки я вважаю, що Вас… зацікавить цей препарат, я переконала свого чоловіка написати доктору Маклауду у Торонто та попросити його поділитися методикою виробництва, щоб ви могли проводити у Данії дослідження по його застосуванню». Хагедорн схвально поставився до цієї ідеї.

 

Перший інсулін

Наступного ж дня після повернення подружжя Крог до Копенгагену, Август Крог і Ганс Хагедорн вирішили, що необхідно якнайшвидше розпочати досліди з виробництва інсуліну. Перші досліди проводилися у Ганса Хагедорна вдома і в інституті Августа Крога, Лабораторії фізіології тварин. Невдовзі після їх початку – 21 грудня 1922 року – вони успішно добули невелику кількість інсуліну з підшлункової залози бика. Август Крог і Ганс Хагедорн були в захваті. І навесні 1923 року перші пацієнти вже отримали лікування інсуліном, виготовленим Августом Крогом і Гансом Хагедорном.

Ганс Хагедорн залишив лікарську практику і очолив лабораторію, яка дістала назву Нордіск Інсулінлабораторіум. Одночасно вони почали продаж першого інсуліну скандинавського виробництва. Таким чином, компанія Нордіск Інсулінлабораторіум стала реальністю і зараз, 1923 рік вважається роком заснування компанії Ново Нордіск.

 

Почесний доктор наук

Протягом наступних десятиріч Ганс Хагедорн незмінно залишався на передовій досліджень діабету. У 1932 році він разом із Августом Крогом заснував авторитетну лікарню «Стіно Меморіал Хоспітал», науково-дослідницький центр і лікарню для хворих на діабет. У 1936 році разом із Норманом Йенсеном він винайшов протамін - речовину, яка дозволила подовшити дію інсуліну. Цей винахід став сенсацією.

Пізніше, інсулін, до якого додано протамін, отримав назву на честь Ганса Хагедорна - нейтральний протамін Хагедорна або НПХ-інсулін. І у 1946 році Нордіск Інсулінлабораторіум розпочала його виробництво. А у 1978 році на його честь було названо науково-дослідний відділ «Стіно Меморіал Хоспітал» - Науково-дослідна лабораторія імені Хагедорна.

На честь 50-ї річниці відкриття інсуліну Ганс Хагедорн став одним із вчених, яким було присвоєно ступінь почесного доктора наук університету Торонто, в якому у 1921 році і було відкрито інсулін. Нажаль, Ганс Хагедорн помер у 1971 році і не зміг за життя отримати цю почесну нагороду. 

Novo Nordisk founders - August Kongsted (1870-1939)

Август Констед

(1870-1939)

Фармацевт Август Конгстед, власник фармацевтичної компанії Льовенс Кеміске Фабрік (Leo Pharmaceutical Products), надав фінансову підтримку, за якої стало можливим заснування компанії Нордіск Інсулінлабораторіум у 1923 році.

У грудні 1922 року до нього звернулися Август Крог та Ганс Хагедорн, яким необхідні були гроші для проведення досліджень з виробництва інсуліну. Август Конгстед погодився оплатити дослідження та допомогти розпочати виробництво, але за умови, що перший інсулін отримає назву «Лео» (від латинської «лев»).

Почалися дослідження, і вже навесні 1923 року Август Крог і Ганс Хагедорн випустили на ринок інсулін Лео - перший інсулін у Скандинавії. Компанія стала самостійною установою у 1924 році, а Август Конгстед, Август Хагедорн та Август Крог увійшли до її керівництва.

Novo Nordisk founders - Harald and Thorvald Pedersen (1887-1961) (1887-1966)

Гаральд і Торвальд Педерсен

(1887-1961) (1887-1966)

Коли Август Крог і Ганс Хагедорн розпочали виробництво інсуліну у Нордіск у 1923 році, вони вирішили доручити виробництво обладнання, необхідного для виготовлення інсуліну, Гаральду Педерсену. Гаральд Педерсен, який спочатку був ковалем і лише згодом став інженером-слюсарем, був надзвичайно талановитим винахідником. Після нещасного випадку на роботі, в результаті якого він втратив око, він багато років працював у Августа Крога начальником механічної майстерні в Лабораторії фізіології тварин. Брат Гаральда, Торвальд Педерсен, був фармацевтом і працював у данській компанії Данськ Сойакагефабрік, але влітку 1923 року йому запропонували перейти до Нордіск і проводити аналіз хімічних процесів під час виробництва інсуліну. 

Проте обидва брати не дуже довго працювали у Нордіск. Торвальд Педерсен не зійшовся характером із Гансом Хагедорном і у квітні 1924 року ситуація загострилася настільки, що Ганс Хагедорн його звільнив. Із солідарності з братом Гаральд Педерсен подав Августу Крогу заяву про звільнення, хоча йому подобалося працювати з ним.

Брати започаткували власну справу

Брати вирішили спробувати самостійно виробляти інсулін. Вони добре працювали разом, і вже навесні 1924 року змогли виготовити стабільний рідкий інсулін, який вони назвали Інсулін Ново. Одночасно Гаральд Педерсен розробив спеціальний шприц – шприц Ново – за допомогою якого пацієнти могли зручно вводити собі необхідну дозу інсуліну. Брати були готові представити свою продукцію на ринку, але сумнівалися, чи зможуть самостійно справитися з цим. Тому вони звернулися до Нордіск та запропонували певну форму співпраці. Однак Август Крог і Ганс Хагедорн відхилили цю пропозицію, і брати вирішили реалізувати її самостійно.


Брати назвали свою фірму Ново Терап'ютік Лабораторіум і, 16 лютого 1925 року, надіслали данським фармацевтам повідомлення про появу у продажу інсуліну Ново та шприца Ново. Ця дата вважається датою заснування компанії Ново.